Iako sam u videu o prva tri meseca trudnoće (klik ovde za video) podelila početak svog iskustva sa dojenjem, svašta se izdešavalo nakon ta prva tri meseca i verujem da će se mnoge od vas pronaći u ovoj priči, koju sam ovog puta rešila da podelim u pisanoj formi.
Nisam savetnica za dojenje ali sam imala konsultacije sa njom. Pre svega pratite vase dete i vaše telo, jer svako je individualno i drugačije.
Na samom početku dojenja susrela sam se sa hiperlaktacijom (povećanom produkcijom mleka ), da bi mi se nakon tri meseca desila potpuno suprotna stvar.
Zato ću u ovom tekstu sa vama podeliti savete koji su meni pomogli u dojenju i u postizanju većih količina mleka (toliko većih da ujutru izmuzem i po 300 ml iz obe dojke).
1. ODMOR
Naravo, ovo je nekada lakše reći nego postći sa malom bebom, ali sam prietila da mi je spavanje stavka broj 1 za nadolaženje mleka. To sam posebno primetila po tome što su mi ujutri grudi pune, i uvek imam i više mleka nego što je potrebno, a uveče, kako me stiže umor – slabije.
Evo jednog saveta – Kada ste malo spavali, stavite golu bebu na vase gole grudi. Dodir koža na kožu će vas okrepiti al ii podstaći veće količine mleka.
2. ISHRANA
Ishrana treba da bude zdrava i raznovrsna. Držanje dijeta, pa čak i npr hrono dijete – može da utiče dosta na količinu mleka. Neko neće imati promene u apetitu za vreme dojenja, kao ja na primer, pa sam non stop gladna, što je verovatno i posledica nespavanja a i dojenja koje troši kalorije. Naravno, ne znači da će to kod vas biti slučaj.
I desilo se i to da sam u jednom trenu pomislila da mi fali mleka. Nakon viška mleka, dojenja u zabačenom stavu da mu mlaz ne bi bio prejak, morala sam da se vratim ležećem položaju u toku dojenja, pokušavala sam svašta, pa sam čak prvi put uzela da jedem crveni luk, jer mi je mama rekla da od njega nadolazi mleko (a inače luk ne podnosim).
Ono što mnogo volim da jedem, a što sam primetila da ima pozitivnog uticaja na dojenje je ovsena kaša. Moj predlog je da je sami napravite, one instant iz kesice su pune šećera, a vi vašu možete zasladiti brezinim šećerom koji je niskog glikemijskog indeksa i najbolja zamena za šećer. Ja ovsenu spremam u prokuvaloj vodi, mešam na tihoj vatri a onda po želji dodam bademovo mleko. Mit je da morate da pijete puno mleka da bi imali mleko.
3. DODATAK ISHRANI
Od moje savetnice za dojenje sam čula da piskavica pomaže za povećanje mleka. Probala sam par stvari a onda sam se susrela sa Calmosine allaitement-om. Dolazi u slatkoj roze kesici, i pije se jednom ili dva puta na dan. Ukus je jako prijatan i sladak pa mi dođe kao zamena za slatkiš. Pored toga što pomaže majkama da imaju dovoljno mleka tako što podstiče i poboljšava laktaciju, on i olakšava oporavak i smanjuje umor, što mi je baš trebalo.
Posle nekoliko kesica Calmosine Allaitement-a nadošlo je mleko, imala sam taman dovoljno. Sada dojim redovono (u sedećem) položaju jer mi je mnogo lakše, a vidim da i mojoj bebi tako prija. I ne samo njoj, prija i meni jer me pored redovnog sna i Calmosine tokom dana opusti. Osećam se i ja više odmorno.
Pročitala sam da Calmosine Allaitement (klik ovde) sadrži vodene ekstrakte biljaka piskavice, pasiflore i cveta šipurka kao i biotin (vitamin B8) i magnezijum.
Ono što je meni skrenulo takođe pažnju je da proizvod nema konzervanse, nema veštačke boje ili dodate šećere.
Slobodno započnite diskusiju u komentarima ili mi postavite pitanje na koje ću vam rado odgovoriti.
Leave a Reply
You must be logged in to post a comment.